2023-02-27: Tvättmaskiner med varmvattenanslutning

Föreningen har nu fått hjälp med att dra fram varmvattenledningar direkt till samtliga tvättmaskiner i föreningens gemensamma tvättstugor. Detta innebär att när tvättmaskiner numera tvättar så kommer de ta in varmvatten och kallvatten för att blanda rätt temperatur på tvättvattnet, i syfte att värma upp tvättvatten med fjärrvärme istället för el. Syftet med installationen är att sänka föreningens driftskostnader, då fjärrvärme är billigare att köpa in än el, vilket sänker kostnaden för att tvätta.

För tvättmaskiner med varmvattenanslutning ska följande observeras.

  • Tvättemperatur bör begränsas till 60 grader.
  • Endast kallt vatten används vid Förtvätt och Ulltvätt.
  • För temperaturer över 30 grader blandas automatiskt vattnet för att erhålla programmets tvättemperatur.
  • Program med förtvätt ska väljas för blod eller andra proteinfläckar, så att fläckarna tvättas ur i en temperatur under 30 grader och inte fixeras vid tyget vid en högre temperatur i huvudtvätten.
  • Har ni frågor, tveka inte att höra av er till styrelsen.

/Styrelsen